Výstava Olomouc City (5.A)

V pátek 21.6. se žáci 5. A vydali do Olomouc City na výstavu pod názvem  Kriminálka.  Vyzkoušeli si, jaké to je být opravdovým detektivem.

Výstava byla  připravena  odborníky z jednoho největšího science centra v České republice IQLandia Liberec.

Základem výstavy  bylo  5 interaktivních exponátů – daktyloskopie, trichologie, DNA, trasologie a identikit, na kterých se děti seznámily  s danou forenzní vědou a pomocí těchto poznatků postupně vyřazovaly  podezřelé,  až jim nakonec  zůstal  pouze jeden – VRAH.

Po dobu výstavy byla dětem  k dispozici animátorka, která jim  byla nápomocna při  řešení případu.

Součástí výstavy bylo 10 dalších exponátů vztahujících se ke kriminalistice.  Děti si mohly vyzkoušet:

• face recogniction –  rozpoznávání obličejů
  • obtisk těla, kde si mohly vyzkoušet, jak vypadá 3D kopie jejich reliéfu
  • průnik obličejů – zábavnou formou se seznámily  s principem sestavování identikitu
  • hádání kódu, kde si mohly vyzkoušet, jak těžké je najít heslo k otevření stolu
  • čich jako policejní pes – mohly  si otestovat, jak dobrý mají čich a zjistit, jaké pachové stopy mohou kriminalistům pomoct určit místo činu či pachatele
  • balistika – zde si mohly vyzkoušet práci forenzního technika
  • model zámku, s názornými popisy, jak vypadají poškození různými nástroji při násilném vniknutí bez použití originálního klíče
  • hlavolam (převozník) – upravený na kriminální tematiku

Na výstavě se dětem líbilo.  Nakonec se všem podařilo odhalit  skutečného pachatele.