V úterý 11. 2. navštívili žáci 4.C ve Vlastivědném muzeu program s názvem Ikonografie, komiksy minulosti. Hlavním cílem bylo seznámit se zábavnou a interaktivní formou s obdobím středověku. Na děti čekaly zajímavé výzvy, vyzkoušely si například jaké to je být v roli středověkého člověka s různým společenským postavením či jakými způsoby se po staletí předávaly příběhy lidem, kteří neumí číst.
Jak byste jako středověcí autoři vyprávěli beze slov Vy? Šlo by vyprávět pomocí obrazů? Koneckonců, na podobném principu funguje přece i novodobý komiks, a právě ten má se středověkou ikonografií mnoho společného. Velmi blízko k sobě mají především typem kompozice, jejíž účelem je předávání informací prostřednictvím výtvarného umění. To skýtá široké možnosti vyjádření, včetně propracovaného užití symboliky barev a tvarů, což si děti v roli tvůrců komiksu s historickým nádechem vyzkoušely na vlastní kůži.
Nejprve se rozdělily do 4 základních společenských vrstev – panovníci, duchovní, rytíři a rolníci, a potom měly pomocí pantomimy svou skupinu reprezentovat spolužákům. Následně jim byly vysvětleny znaky a postavení jednotlivých společenských vrstev, načež u naprosté většiny byla charakteristická chybějící schopnost číst. Gramotnost byla v tehdejší době obrovským privilegiem, kterého se dostávalo jen těm nejbohatším, a tak nezbývalo než použít k uchování příběhu ústní formu, která se předávala z generace na generaci nebo příběh ztvárnit kresbou.
A protože hodně lidí bylo věřících, jednou z těchto možností byly takzvané bible chudých neboli fresky v kostelech. Nejprve si děti repliku jedné takové fresky prohlédly na stěně muzea, a potom se v nově vytvořených skupinkách, kde byly tentokrát zástupci každé společenské vrstvy, snažily ztvárnit vlastní příběh podle historické události, o které si přečetly. Všechny skupiny měly znázornit období vlády Karla IV., jen různé etapy. Zároveň měl být v každé kresbě zakomponován jeden středověký artefakt, který si – jak jinak, museli rytíři v muzeu nejprve najít. A nebylo to jednoduché hledání. Vždyť šlo o plátovou zbroj, palcáty, ostruhy a světice, se kterými dnes v běžném životě do kontaktu vůbec nepřijdou.
Dětem se program moc líbil.